Niegdyś była malutką osadą, która zaczęła się rozwijać w dwunastym wieku, gdy zawitali tutaj cystersi. Rozkwitłą tak, że każdy, kto w jakiś sposób liczył się w społeczności gdańskiej chciał mieć w tej okolicy swoją letnią rezydencję; gdy opactwo cysterskie przestało już tu istnieć, Oliwa wyrosłą na miasteczko, które następnie prawie sto lat temu zostało wchłonięte przez rozrastający się Gdańsk.
Oliwa zachowała jednak pewny swój odrębny klimat i styl: przede wszystkim broni się przed zabetonowaniem i w dalszym ciągu przyciąga bujną roślinnością, tuż obok oliwskiej katedry jest wspaniały barokowy park powstały w drugiej połowie osiemnastego wieku, gdzie gdańszczanie lubią piknikować.
Ale najbardziej Oliwa znana jest ze słynnych katedralnych organów, które zostały zbudowane w drugiej połowie osiemnastego wieku i składały się z 5100 piszczałek i ozdobione zostały rzeźbami w stylu rokokowym.
Oprócz tych już przedstawionych atrakcji, w Gdańsku Oliwie warto zajrzeć do palmiarni i ogrodu botanicznego a także wspiąć się na wieżę widokową stojącą na wzgórzu Pachołek, z której rozciąga się przepiękna panorama całego gdańska?