Muzeum Cypryjskie

Założone zostało w pierwszych latach panowania Brytyjczyków. Znajduje się na zachód od Starego Miasta w pięknych Ogrodach Miejskich w Nikozji. Posiada w swoich zbiorach największą ilość eksponatów archeologicznych na Cyprze.

Wystawa ta została ułożona tematycznie i warto w odpowiedniej kolejności ją zwiedzać. Wśród eksponatów znajdziemy znaleziska z okresu kamienia aż do czasów bizantyjskich. Najciekawsze eksponaty pochodzą z okresu przed rządami grecko-rzymskimi. W sali poświęconej epoce neolitu znajdziemy wspaniałą biżuterię muszlową oraz wyroby wykonane z andezytu. Z kolei w sali z okresu brązu na uwagę zasługują dzbany z czerwonej gliny, z elementami ptasich wykończeń. Centralna część ekspozycji poświęcona jest cenionemu na wyspie elementowi byka. Wspaniałe naczynia z okresu późnego brązu są świadectwem panowania na wyspie mykeńskiego sposobu ich zdobienia. Niektóre pousiadają wzornictwo dość mocno skomplikowane. Wspaniałe rydwany z zaprzęgniętymi końmi są niezwykle piękne i fantazyjne. Na wielu naczyniach jako jeden z elementów stosowano symbol swastyki, który jest dowodem wpływów azjatyckich.

W kolejnej sali zorganizowano wystawę wspaniałych figurek wotywnych z VI i VII wieku. Odnalezione w sanktuarium Ayía Iríni, figurki są symbolami kultu oddawanego bogom płodności.

Idąc dalej wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajduje się posąg Zeusa z Kation oraz inne rzeźby z okresu hellenistycznego. Wśród wielu rzeźb na uwagę zasługuje wspaniała postać Bogini Afrodyty z I w.n.e. wykonana z soli.

W podziemiach Muzeum znajduje się przekrojowa ekspozycja grobów wykonywanych na przełomie wieków. W kolejnej Sali znaleźć można wspaniały grobowiec z całym osprzętem z jakim pochowano jego właściciela. Na uwagę zasługuje również wspaniała kolekcja złotej biżuterii z wykopaliska w Lambousy. Niestety znaczna jej część została wywieziona poza granice kraju. Ostatnia sala jest niejako podsumowaniem całości. W niej znajduje się wystawa terakotowych figurek z różnych okresów. Wspaniały posąg byka prowadzonego na ołtarz ofiarny, jest podkreśleniem kultu wobec tego zwierzęcia. Znalezisko pochodzi z sanktuarium w Meniko w którym czczono boga Baal.