Ben Lomond i Gondola. Widok na Queenstown

0
1397
Rate this post

Ben Lomond to 1748 metrowy szczyt z widokiem 360 stopni na: Queenstown , Lake Wakatipu, Remarkables, Southern Alps. Czas na jego zdobycie, to około 6-8 godzin. Szlak wspina się 1400 metrów ponad poziom jeziora. Stopień trudności początkowo nie jest za duży, zwiększa się jednak od Ben Lomond Saddle. Ostatnie 422 metry są dość intensywne.

Ben Lomond Track wychodzi z tego samego miejsca, co gondola Skyline Queenstown, czyli prawie centrum miasta. Prawdziwy bonus, nie potrzebny jest samochód! Ponad to można przejechać się gondolą i zaoszczędzić trochę czasu i drogi… cóż ale nie pieniędzy (koszt za przejażdżkę gondolą: NZ$33).

Czy warto skożystać z gondoli? Sprawa bardzo dyskusyjna, trochę za bardzo bije po kieszeni, a można się przejść ten kawałek, spocić, a zaoszczędzone pieniadze wydać na coś lepszego

Szlak na szczyt Ben Lomond jest dobrze oznaczony prawie do przełęczy, potem pomarańczowe tyczki zaczynają znikać. Wytyczonym przez siebie szlakiem idzie się po prostu do góry. Początkowo szlak wiedzie z lesie, po czym na wysokości gondoli szlak się otwiera, otaczaja nas żółte trawy, gdzieniegdzie jakieś pomniejsze krzaki.

Na Ben Lomond Saddle zainstalowano ławeczkę…bardzo kuszacą ławeczkę. Człowiek by sobie tak usiadł i tak sobie patrzył na ten szczyt… zamiast na niego wchodzić Ale warto się jeszcze trochę spocić – godzina na górę. Widoki są naprawdę soczyste

UWAGA!
Wytyczając sobie szlak na szczyt warto trzymać się prawej strony góry. Szczególnie ważne podczas złej pogody i kiepskiej widoczności.
Zimą trzeba być przygotowanym na lód, śnieg, mieć odpowiedni sprzęt i umiejętności alpejskie.