Co warto zobaczyć na Malcie?

0
344
Rate this post

Malta to niewielkie państwo-miasto wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. W tym kraju niemal przez cały rok panują wysokie temperatury i jest on chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. W skład Archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą Malta, Gozo i Comino oraz kilka mniejszych wysp. Z Polski można dolecieć na wyspę w niecałe 3 godziny, dlatego Polacy coraz częściej spędzają tam wakacje. A co warto zobaczyć na Malcie?

Malta – podstawowe informacje

Malta to bardzo interesujący kraj, ponieważ znajduje się na styku Europy i Afryki. Na miejscu można zobaczyć ciekawe zabytki związane z kulturą europejską, arabską lub utworzone przez Zakon Maltański. Na wyspie widać też wyraźnie wpływy brytyjskie i francuskie. Walutą obowiązującą na Malcie jest euro. Na miejscu ceny są umiarkowane, dzięki czemu turyści mogą znaleźć dla siebie wiele ciekawych ofert noclegowych. Językiem urzędowym na wyspie jest język maltański, który stanowi mieszankę języka arabskiego i włoskiego oraz posiada liczne zapożyczenia z języka angielskiego. Maltę zamieszkują głównie katolicy, a po obiedzie w wielu sklepach i restauracjach obowiązuje sjesta, czyli krótki odpoczynek od wysokich temperatur. Ten kraj oferuje turystom wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i uchodzi za bardzo bezpieczny.

Wakacje na Malcie – dlaczego warto?

Wakacje na Malcie to doskonała alternatywa dla popularnych kierunków turystycznych takich jak Grecja, Hiszpania czy Włochy. Na miejscu znajduje się wiele pięknych i absolutnie wyjątkowych miejsc wartych zwiedzenia. Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest stolica Malty – Valletta. Mimo niewielkiej powierzchni turyści mogą odwiedzić tam aż 300 zabytków. Valletta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest prawdziwą wizytówką wyspy. W centrum turyści zobaczą nastrojową, barokową zabudowę i unikalne budynki wykonane ze złotego piaskowca. Wąskie uliczki to idealne miejsce na romantyczny spacer lub lekcję historii dla całej rodziny.

Mdina – miasto ciszy

Kolejnym wyjątkowym miejscem na Malcie jest Mdina, czyli miasto ciszy. Jest to średniowieczna twierdza otoczona efektownymi murami, która łączy w sobie architekturę normańską i barokową. Mdina jest położona na malowniczym wzgórzu. Na miejscu panuje tajemnicza i jednocześnie baśniowa atmosfera. Turyści mogą się przejechać dorożką, odwiedzić klimatyczne winiarnie lub zjeść przepyszny obiad w jednej z lokalnych restauracji. Miejscowa ludność ceni sobie spokój i ciszę, co dodatkowo wpływa na niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Dom Rzymski w Rabacie

Dom Rzymski w Rabacie to ruiny kamienicy z czasów rzymskich wybudowanej w I wieku p.n.e. i jest to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy. Na miejscu znajdują się wykopaliska archeologiczne, a w muzeum turyści mogą podziwiać świetnie zachowane mozaiki z okresu rzymskiego, posągi, kolumny, maski teatralne czy nawet grób ze szkieletem.

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Mosta

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Mosta to ogromny obiekt, na który w kwietniu 1942 roku spadły dwie bomby, a mimo to żadna z osób znajdujących się w środku nie ucierpiała. To wydarzenie uznawane jest za cud, a sama rotunda jest chętnie odwiedzana przez katolików z różnych krajów. Na uwagę zasługuje też niepodparta kopuła wieńcząca dach kościoła, która jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie i na świecie.

Klify Dingli

Na Malcie można zwiedzać cuda natury. Jednym z nich są Klify Dingli, czyli przepiękna formacja skalna i zarazem najwyższy punkt archipelagu maltańskiego. Można je oglądać, zarówno spacerując po lądzie, jak i z morza. Są to także najwyższe klify na południu Europy i można z nich podziwiać niezapomniane krajobrazy.

Co jeszcze warto robić na Malcie?

Będąc na Malcie, turyści mogą wypoczywać na plaży. Najlepiej robić to w sezonie letnim, gdy pogoda nie jest bardzo wietrzna. Popularną atrakcją są także rejsy po morzu, podczas których można odwiedzić:

  • okoliczne wyspy
  • Błękitną lagunę
  • Kryształową lagunę
  • jaskinie
  • plaże i zatoki

Na Malcie funkcjonuje również aquapark, Narodowe Akwarium Malty, pociąg turystyczny i wiele innych ciekawych atrakcji.

Jak zaplanować wakacje na Malcie?

Wakacje na Malcie to gwarancja udanego wypoczynku. Jednak, aby podróż przebiegała bez żadnych przykrych niespodzianek, warto wybrać ofertę renomowanego biura podróży. W ramach usługi turyści zostaną zakwaterowani w prestiżowym hotelu i będą mogli skorzystać z licznych udogodnień. Malta – biuro podróży LogosTour to opcja, dzięki której można w komfortowych warunkach zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje na wyspie. Doświadczeni rezydenci doskonale znają okolicę i zawsze chętnie służą turystom pomocą.

Jadąc pierwszy raz na Maltę, warto znaleźć wycieczkę, która umożliwi kompleksowe poznanie tego miejsca. Urokliwe miasta, słoneczne plaże i piękna przyroda co roku przyciągają rzesze turystów. Wczasy na Malcie można spędzać na wiele różnych sposób. Dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla pary, rodziny z dziećmi, seniorów czy grupy przyjaciół. Taki wyjazd nie jest przesadnie drogi, dzięki czemu każdy może sobie na niego pozwolić.