Turystyczne spojrzenie na Luxor
Południowy Egipt, prawy brzeg rzeki Nil to miejsce, gdzie dziś rozpościera się miasto Luxor (Luksor). Współczesny Luxor położony jest na terenie Teb – stolicy starożytnego Egiptu z czasów Nowego Państwa. Ze względu na bardzo liczne zabytki przeszłości jest on jednym z najczęściej odwiedzanych miast dzisiejszego Egiptu.
Luxor to prawdziwa Mekka turystyki. W zamierzchłej przeszłości znajdowały się tu starożytne Teby. Południowa część Luxoru oddzielona jest kanałem od części północnej zwanej Karnak. W Karnaku na wschodnim brzegu Nilu można oglądać ruiny kompleksu świątyń, Świątynię Luksorską oraz Muzeum Luksorskie. Obie świątynie połączone są ze sobą aleją procesyjną długości około 3 kilometrów.
Prawy brzeg Nilu w okolicach Luxoru również ma wiele do zaoferowania turystom; tu też m. in. prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Do najwspanialszych zabytków należy świątynia Hatszepsut, która w znacznej części wykuta jest w skale. Podziw u każdego oglądającego wywołują też Kolosy Memnona. Są to posągi faraona Amenhotepa wykute w kwarcytowych blokach o wysokości 17,90 m i wadze 800 ton każdy. Kolejny zabytek godny podziwu to Medinet Habu czyli ruiny zespołu świątyń Totmesa III, świątyni grobowej i pałacu Ramzesa III oraz kilku kaplic związanych z kultem boga Amona.
Oczywiście nie sposób też pominąć Doliny Królów i Doliny Królowych. Dolina Królów i Dolina Królowych położone są na terenie zachodnich Teb. Chowano tu egipskich faraonów, ich żony oraz niektórych książąt żyjących w czasach od XVIII do XX dynastii, z tego powodu na tę część Luxoru mówi się czasem „tebańska nekropolia”.
W Luxorze na uwagę turysty zasługuje też Deir el – Medina czyli Wioska Budowniczych Grobowców. Była to osada przeznaczona dla rzemieślników, budowniczych, artystów, którzy wznosili królewskie grobowce. Podlegali oni bezpośrednio faraonowi, a dodatkowo posiadali niespotykany w starożytnym Egipcie przywilej budowy dla siebie grobowców – Domów Wieczności. Archeolodzy odkryli ponad 500 takich budowli.
Będąc w Luxorze warto jeszcze na chwilę zatrzymać się w Muzeum Mumifikacji. To niewielkie muzeum nad brzegiem Nilu pokazuje, jak przez wieki w starożytnym Egipcie mumifikowano zwłoki. Można oglądać tam narzędzia do wyjmowania organów wewnętrznych, substancje do balsamowania ciała, przedmioty potrzebne zmarłemu w zaświatach, mumie zwierząt.
To niezwykłe miasto zostało wpisane na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO.