Zabytki Sztumu

0
1088
Rate this post

Zabytki Sztumu

Sztum jest miastem znajdującym się na Powiślu, w województwie pomorskim. Otoczony jest jeziorem Zajezierskim oraz Barlewickim.

Znajduje się w nim wiele atrakcyjnych zabytków, które stanowią nie lada gratkę dla odwiedzających je turystów. Najważniejszym z nich jest zamek krzyżacki, który został wzniesiony w 1331 roku w stylu gotyckim, a przebudowany w 1414. Z historycznego punktu widzenia zamek ten jest traktowany jako letnia rezydencja, w której lubił przebywać Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Zamek należy do stowarzyszenia „Polskich Zamków Gotyckich”, w związku z czym często organizowane są na jego terenie turnieje oraz pokazy z udziałem bractw rycerskich z całej Polski. Dziedziniec jest często miejscem przeprowadzania plenerów malarskich.

W Sztumie można również zobaczyć wiele zabytków sakralnych, takich jak Kościół pod wezwaniem Św. Anny. Zbudowany po wojnie trzynastoletniej stanowi charakterystyczny motyw krajobrazu starego miasta. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowom, które miały miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Wnętrze ma charakter neogotycki z drobnymi elementami baroku.

W miejscu, w którym kiedyś stał dawny ratusz, obecnie można podziwiać poewangelicki kościół. Znajduje się on na rynku, a dokładniej w jego centralnej części. Zbudowano go w stylu neoklasycystycznym w latach 1816-1818. Obecnie mieści się w nim muzeum. Z kolei przy ulicy Kochanowskiego można zwiedzić cmentarz oraz kaplicę cmentarną, które zostały zbudowane na początku XVIII wieku. Jest to jeden ze starszych cmentarzy w regionie o tym stanie zachowania. Pełnił swoje funkcje do roku 1945, upamiętniają to tablice, które są poświęcone pochowanym tu ewangelikom i katolikom. Kolejny zabytkowy cmentarz znajduje się przy ulicy Pieniężnego i Domańskiego. Powstał on na początku XX wieku. W Sztumie można również zwiedzić stare więzienie, które powstały na przełomie XIX i XX wieku oraz zabytkową wieżę ciśnień, wzniesioną w 1911 wieku.

Miasto oferuje swoim mieszkańcom i odwiedzającym wiele imprez cyklicznych, takich jak: Międzynarodowy Zlot Miłośników Garbusa, Ogólnopolski Przegląd Sztuki Więziennej, Dni Ziemi Sztumskiej oraz Targi Powiśla.