Zamek w Bolkowie

0
874
Rate this post

Zamek w Bolkowie

Ta wspaniała budowla powstała przez 1277 rokiem. Położony jest na wzgórzu 396 m.n.p.m. Jego pierwszym właścicielem był Bolesław II Rogatka.

Najstarszymi elementami zamku są mury obronne o nieregularnych kształtach. Na trochę później datowany jest czas powstania ciekawej wieży. Jej wyjątkowy kształt nie jest spotykany w żadnym innym zamku. Posiada kształt kina, którego ostrze skierowane jest w kierunku największego zagrożenia. Wysokość wieży mierzy 28 metrów, zewnętrzna jej średnica wynosi od 12 do 15 metrów. Przy ziemi grubość murów wynosi 4,5 metra. Wejście do wieży znajduje się na wysokości 9 metrów. Do tego wejścia prowadziły drewniane schody, które można było zniszczyć w razie najeźdźcy i kontynuować obronę zamku z jej wnętrza. W 1368 roku przebudowano zamek, co spowodowało jego umocnienie. Podczas najazdu husytów w 1444 roku zamek pozostał niezdobyty. Na początku XVI wieku zamek został przekazany przez króla Ferdynanda I wrocławskiemu biskupowi w dożywocie. On rozpoczął jego przebudowę na nowoczesną warownię z której można było bronić się z broni palnej. Podczas przebudowy dokonano doposażenie warowni w nowe mury oraz włączono w jej kompleks dwie miejskie baszty. W 1563 roku po śmierci biskupa zamek został przekazany jako lenno jego rodzinie.

W czasie wojny trzydziestoletniej, zamek dwukrotnie w latach 1640 i 1642 odpierał ataki wojsk szwedzkich. Został zdobyty dopiero w 1646 roku przez szwedzkie wojska pod wodzą generała Wittenberga. W 1810 roku gruntownie przebudowano wnętrze zamku. Kiedy w 1814 zamek stał się własnością Prus opustoszał i zaczął marnieć. Jego konserwację rozpoczęto w 1850 roku. Od 1900 roku mieściło się tam muzeum do dziś znajduje się tam Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze.