Zamek w Oporowie

0
717
Rate this post

Zamek w Oporowie

Wzniesiony przez możny wpływowy ród Oporowskich, który był związany z dworem Jagiellonów. Do naszych czasów przetrwał z niewielkimi zmianami. Zachował jednak wiele z dawnej gotyckiej świetności. Wzniesiony został w latach 1443-1449 we wsi Oporów pod Kutnem, dziś służy jako niezwykłe muzeum. Jest to jedyny taki budynek świecki w Polsce, zachowany w niezmienionym stanie.

Zaczątkiem zamku była rycerska wieża mieszkalna wzniesiona na początku XV wieku. W późniejszym okresie powstały dobudówki, które wypełniały dziedziniec. Nad całością góruje ciekawa gotycka wieża ozdobiona sztyletem. Wnętrze zamku zawiera ciekawe architektoniczne elementy wykończenia. Na piętrze na uwagę zasługują modrzewiowe, polichromowane stropy w komnatach oraz niezwykłe XVIII i XIX wieczne parkiety. Dobrze zachowane pomieszczenia mieszkalne, pozwoliły na ekspozycję ciekawych zabytkowych przedmiotów powstałego w tym miejscu muzeum. Gruntowna renowacja przywróciła zamkowi jego dawną świetność i pozwoliła na odkrycie wielu cennych znalezisk. Jednym z takich cennych odkryć było znalezienie skrytki ze zbiorem broni z XVIII i XIX wieku schowanej po powstaniu styczniowym. Renowacja wnętrz zamku przyczyniła się do odtworzenia ich pierwotnych zastosowań i udostępnienia zwiedzającym.

Dziś muzeum może poszczycić się niezwykłymi eksponatami. Pokazywane są w nim dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego od XVI do początku XX wieku. Poza obrazami słynnych portrecistów takich jak Louis de Silvestra, można tam zobaczyć flamandzki gobelin z XVII wieku oraz polską makatę ślubną z XVIII wieku. Niezwykle cennymi zbiorami muzeum są zbroje rycerskie z XVI wieku i zbiór pistoletów oraz broni białej. Od dawna na terenie muzeum organizowane są spektakle oraz koncerty muzyki dawnej o charakterze rekonstrukcyjnym.