Ramadan – czy to dobry czas na wakacje?

0
797
Rate this post

Ramadan – czy to dobry czas na wakacje?

W państwach muzułmańskich okres postu bywa niezwykle rygorystycznie przestrzegany, co w znacznym stopniu utrudnia turystom tam pobyt. Podczas ramadanu trudno jest znaleźć otwarte sklepy czy restauracje. Objadanie się jest źle postrzegane przez ortodoksyjnych wyznawców Islamu. Jeśli masz zamiar w dziewiątym miesiącu roku skorzystać z podróży, do któregokolwiek z takich krajów, warto mieć na uwadze kilka zasad.

Nie ma większego problemu jeśli planujesz cały urlop spędzić w hotelu pod palemką używając basenowych kąpieli. Kiedy uznasz, że takie wakacje są dla ciebie zbyt monotonne, to podróżowanie po kraju Islamu może być w tym okresie dość mocno utrudnione. Wszelkie instytucje użyteczności publicznej są w ciągu dnia zamknięte. Każda próba pożywienia się w restauracjach spotyka się z silną dezaprobatą. Post powoduje iż zazwyczaj radośni i uśmiechnięci ludzie stają się rozdrażnieni i gburowaci. Pod koniec ramadanu następują ogromne migracje ludzi odwiedzających własne rodziny przez co wiele hoteli ma pełną obsadę gości.

W czasie ramadanu od wschodu do zachodu słońca obowiązuje bezwzględny post zakazujący wszelkich działań mających wpływ na brak jego przestrzegania. Jednak dla tych turystów, którzy chcieliby zobaczyć największe muzułmańskie święta i ich przepych, koniec ramadanu może być do tego najlepszą okazją. Wówczas życzliwi i gościnni wyznawcy Allacha chętnie zapraszają gości w swoje progi.

Święta zakończenia ramadanu są niezwykle uroczyste i kolorowe. Przemęczeni stosowanym postem, zaczynają hucznie świętować. Cały okres ramadanu jest równie ciekawy. Przez cały dzień poszczący wieczorami ożywają i stają się niezwykle zabawni i radośni. To od was – potencjalni turyści – zależy czy chcecie być gośćmi kraju muzułmańskiego podczas ramadanu.