Do czego służy skaner laserowy 3D?

0
283
Rate this post

Skaning laserowy 3D jest nowoczesną technologią, którą najczęściej wykorzystuje się w sektorze inwestycyjnym – między innymi w budownictwie i infrastrukturze. Umożliwia wyjątkowo szybkie uzyskiwanie precyzyjnych danych na temat różnego rodzaju obiektów. Dzięki skanowaniu laserowemu czas przeznaczony na pomiary można skrócić do minimum, co przyspiesza także inne etapy inwestycji, takie jak projektowanie, wykonawstwo, tworzenie dokumentacji.

Na czym polega skaning laserowy?

Skanowanie laserowe 3D to nowoczesna metoda, która pozwala precyzyjnie pozyskiwać dane na temat dowolnego obiektu. Wykorzystywany do tego celu skaner laserowy 3D w ciągu sekundy pracy rejestruje nawet milion punktów, które w efekcie składają się na niebywale dokładny i precyzyjny obraz nawet największej budowli.

Tradycyjne metody pomiaru nigdy nie zapewniały aż tak dużej precyzji i dokładności. Dzięki skanowaniu laserowemu wizualizacja badanych obiektów jest niebywale szczegółowa.

Jakie zalety ma skanowanie laserowe?

Zalety, jakie posiada skaning laserowy, to między innymi:

  • niebywała precyzja dobór odpowiedniego sprzętu umożliwia pozyskanie danych z dokładnością do milimetra. Wymiarowanie nawet skomplikowanych i trudno dostępnych miejsc staje się niebywale łatwe,
  • szybkość – niewielkie obiekty dzięki technologii skaningu można zwizualizować w kilka sekund. Tworzenie modeli obiektów dużych i skomplikowanych trwa zazwyczaj około kilku godzin – w porównaniu do tradycyjnych metod pomiarowych to wciąż doskonały czas,
  • mobilność – lasery 3D to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które łatwo można zainstalować w wybranym miejscu,
  • bezpieczeństwo – promień lasera nie stanowi zagrożenia dla ludzi i budynków. Pomiary laserowe są więc w 100% bezpieczne,
  • kompatybilność – dane zgromadzone przez laser można łatwo przenieść do profesjonalnych programów, które ułatwiają ich analizę i przechowywanie.

Gdzie wykorzystuje się wskaźnik laserowy?

Z uwagi na to, że skanowanie laserowe znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego, w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba przeprowadzenia szybkich i dokładnych pomiarów.

Skanowanie laserowe to nie tylko tworzenie chmury punktów dla określonych obiektów. Wykorzystuje się je także w architekturze w celu kompleksowej inwentaryzacji budynków mieszkalnych, biurowców, hal produkcyjnych oraz obiektów użyteczności publicznej.

Skanowanie laserowe wykorzystywane jest również w:

  • przemyśle stoczniowym – dzięki niemu można tworzyć modele statków – zarówno na wodzie, jak i w doku,
  • energetyce – skanowanie laserowe pozwala tworzyć modele słupów elektrycznych, platform wiertniczych, elektrowni, rafinerii i hut,
  • transporcie drogowym – w celu inwentaryzacji tuneli kolejowych, dróg lądowych, mostów i torów,
  • górnictwie – skanowanie laserowe kopalni pozwala określić objętość składowisk i zwałowisk pod ziemią.

Skanowanie laserowe powszechnie stosuje się także w motoryzacji, geodezji, przemyśle filmowym i gamingowym, stomatologii, archeologii i muzealnictwie. Jak widać, jest to technologia, która pojawia się w wielu różnych branżach.

Artykuł sponsorowany