Parafia Nowy Ruczaj

0
1232
Rate this post

O parafii

Może zacznę od samego początku jak to było….

21 marca 2009 o godz. 8.00 rano, Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz wezwał do siebie ks. Franciszka Gruszkę, (czyli moją skromna osobę), który w tym czasie pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach w Nowej Hucie.
Ks. Kardynał zaproponował wówczas że pragnie mi powierzyć organizowanie nowej parafii i budowę kościoła na nowym osiedlu na Nowym Ruczaju obok biblioteki Uniwersytetu papieskiego. Poprosiłem Ks. Kardynała na czas do namysłu i podjęcia decyzji. To było jakiś tydzień przed świętami wielkanocnymi. Wahałem się, pytałem się doświadczonych księży co zrobić , modliłem się do Ducha Świętego o dar umiejętności do podjęcia tej decyzji. W wielkim tygodniu zgłosiłem się do Księdza kardynała by mu powiedzieć że się zgadzam.

Pożegnałem się z Nową Hutą, żali mi było, pracowałem tam 9 lat najpierw w Arce Pana w Bieńczycach a później w Mistrzejowicach i zamieszkałem na Ruczaju w parafii Zesłania Ducha Świętego u bardzo dobrego i pobożnego proboszcza ks. Prałata Kazimierza Wyrwy (on też od początku tworzył i budował kościół i parafię na Ruczaju). Przez rok pomagałem księżom na Ruczaju w duszpasterstwie a co drugą niedzielę jechałem do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Kobierzynie (teraz nazywa się to Nowy Ruczaj), aby tam też pomagać i by ludzie mogli mnie trochę poznać, gdyż to z tej parafii miały być wydzielone granice nowej naszej powstającej parafii. W między czasie dzięki wielkiej pomocy i zaangażowaniu Pana inż. Witolda Kiełtyki, trwały prace, by uzyskać pozwolenie na wybudowanie tymczasowej kaplicy. Po uzgodnieniach z władzami wówczas Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, doszliśmy do wniosku, że ta kaplica stanie na ziemi należącej do biblioteki. Wielką pomoc okazał mi w tych wszystkich uzgodnieniach Ks. Prałat Andrzej Kopicz – Kanclerz PAT-u. Wspaniały kapłan i doradca, który się zna na rzeczy. Jego pomoc była i jest nieoceniona.

słowa kluczowe: parafia ruczaj, parafia nowy ruczaj, jp2 ruczaj, ruczaj parafia, kosciol ruczaj