Turystyka górska

0
779
Rate this post

Każdy człowiek ma zupełnie inne preferencje dotyczące spędzania wolnego czasu czy też urlopu. Jedni wolą odpocząć nad morzem, wylegując się na plaży i zażywając morskich kąpieli, a inni decydują się na wyjazd nad jezioro czy też w góry.

Turystyka górska jest przeznaczona dla ludzi, którzy lubią aktywnie spędzać czas i podziwiać widoki, rozpościerające się ze szczytów górskich. Dla niektórych fascynujące są dłuższe wędrówki z plecakiem i zatrzymywanie się w schroniskach. Należy jednak pamiętać o odpowiednim sprzęcie, a zwłaszcza obuwiu.
W górach ma miejsce wiele wypadków, wynikających z nieuwagi i złego przygotowania turystów. Ratownicy GOPR w sezonie mają ręce pełne roboty. Niewskazane jest zdobywanie szczytów górskich po opadach, gdyż łatwo się poślizgnąć. Przed wyruszeniem na szlak należy również sprawdzić prognozę pogody oraz zaplanować trasę tak, aby wrócić przed zmierzchem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że czasem nawet w czerwcu na szczytach znajdują się jeszcze resztki śniegu i jest zdecydowanie zimniej.