Nikozja – miasto zabytków

0
972
Rate this post

Nikozja – miasto zabytków

Jedną z najciekawszych atrakcji Nikozji, stolicy Bogini Afrodyty, jest bez wątpienia jej Stare Miasto (Laiki Ytonia). Wspaniałe wąskie ulice prowadzą turystów w zupełnie odmienny świat, a odrestaurowane budowle pokazują jak wspaniałe bywało tu dawniej życie. Miejsce to jest chlubą nikozyjczyków. W odrestaurowanych budynkach Starego Miasta znajdują się obecnie sklepiki, butiki i restauracje oraz cała masa ciekawych galerii.

Warto pokusić się o spacer uliczkami Lakiki Ytonia. Takie przechadzki pozwalają na zobaczenie niezwykłych zabytków Nikozji. Wśród nich znajduje się m.in.:
Muzeum Miejskie LeventisW odnowionej z wielką starannością rezydencji z XIX wieku znajduje się ekspozycja życia codziennego w mieście na przełomie wieków.
Na kilku piętrach zgromadzono kolekcję, która ma zarys historyczno- kulturalny. Ułożenie eksponatów jest pod względem chronologicznym. Wśród zbioru ciekawych przedmiotów znaleźć można wiele typowych dla swoich okresów i miejsca. Wśród nich ubiory i sprzęt gospodarstwa domowego a także nieliczne ksiązki i biżuterię. Najciekawsze eksponaty w muzeum dotyczą okresów ormiańskiego i weneckiego.
Kościół Panagia PhaneromeniWspaniała prawosławna świątynia wybudowana na dawnych ruinach w XIX wieku.
Pomnik Wolności.We wschodniej części starego miasta idąc alejami Constantinos Paleotologos i Nikiforos mamy okazje dotrzeć do Pomnika Wyzwolenia. Jest on pamiątką wyzwolenia Cypru w 1959 przez patriotów z EOKA. Pomnik przedstawia 14 uwolnionych Greków cypryjskich. Pomnik ten jest jedną z przyczyn ciągłego konfliktu pomiędzy Grekami i Turkami na wyspie.
Pałac ArcybiskupiTo wspaniały współczesny budynek wzniesiony w stylu neobizantyjskim. W jego wnętrzu znajduje się nowa siedziba władz biskupich i udostępnione dla turystów Centrum Kultury.