Poznaj najpiękniejszą stronę Lwowa

0
580
Rate this post

Piękno Lwowa najlepiej poznawać przez kontakt ze wspaniałą architekturą miasta. Atrakcji jest bez liku, począwszy od zagadkowej czarnej kamienicy w centrum miasta aż po rozległy skansen. Miasto od zawsze było domem dla wielu narodów, dzięki czemu wytworzył się w nim specyficzny klimat który najlepiej obrazuje architektura.
Skansen

Powstały w 1971 roku skansen skupia na swoim terenie ponad 120 obiektów z całej zachodniej Ukrainy. Do najcenniejszych zabytków znajdujących w skansenie należą cerkwie: łemkowska z XIX wieku oraz bojkowska z XVIII wieku.
Kolumna Adama Mickiewicza

Już teraz, sprawdź najbliższe loty do Lwowa i przekonaj się co wspólnego mają ze sobą polski wieszcz i jedno z największych miast Ukrainy. Powstały pod koniec XVIII wieku pomnik autorstwa Antoniego Popiela ma kształt kolumny pod którą stoi Adam Mickiewicz, a nad jego głową unosi się skrzydlaty anioł. Jedynym warunkiem, jaki postawiono artyście było to, aby pomnik był kolumną.
Czarna Kamienica

Znajdująca się w centrum miasta kamienica należała początkowo do włoskiego poborcy ceł, następnie przeszła na własność aptekarskiej rodziny Lorencowiczów. Ostatecznie mieszkał w niej jeden z lwowskich patrycjuszy. Fasada budynku pokryta jest zdobieniem z piaskowca, który ściemniał ze starości lub został celowo zamalowany na czarno. Nie zostało to do dziś ustalone, wiadomo jednak, iż ów budynek jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej.
Cytadela

Lwów posiada wybudowaną w XIX wieku cytadelę mającą być elementem systemu obrony miasta. Twierdza miała być punktem oparcia władz austriackich wobec ewentualnego buntu ludności miejskiej. W rogach znajdują się cztery cylindryczne baszty z czerwonej cegły.
Obecnie na murach znajdują się nadal ślady uszkodzeń z czasów wojny domowej.
Cmentarz Obrońców Lwowa.

W 1921 roku rozpisano konkurs na projekt pomnika upamiętniającego bohaterska obronę miasta podczas walk Polsko-Ukraińskich. Zwyciężył projekt Rudolfa Indrucha- uczestnika walk o Lwów. Kompleks pamięci składa się z centralnie położonej kaplicy, katakumb oraz Pomnika Chwały.